تبلیغات


معرفی کتاب " برنامه ریزی و توسعه گردشگری "
 
توجه: معرفی این کتاب در سایت انجمن علمی گردشگری ایران به منزله تأئید مطاب درج شده در کتاب نیست.
تاریخ : يكشنبه 10 دي 1391
ساعت: 11 : 11  
بازدید کنندگان : 2186 نفر
  نسخه چاپیبه اطلاع میرساند کتاب " برنامه ریزی و توسعه گردشگری " ترجمه و تألیف دکتر صادق صالحی و محمود حسن پور (اعضای هیأت علمی گروه مدیریت جهانگردی دانشگاه مازندران) توسط دانشگاه مازندران به چاپ رسیده است.
این کتاب به منظور کمک و یاری به تمام کسانی تدوین شده است که در توسعه ی راهبردهای گردشگری مقاصد گام برداشته اند. همچنین این کتاب به صورت گام به گام، پیوسته و عمیق، مباحثی را در جهت ارائه ی اقدامات اجرایی در مسیر برنامه ریزی و بازاریابی مقاصد در سطوح محلی و منطقه ای ارائه می نماید.
این کتاب از مباحث تئوریک سنتی در خصوص اصول توسعه ی گردشگری و تمرکز بر طرح های جامع (که در گذشته مرسوم بود) پرهیز کرده است و با نگاه سیستمی بر چگونگی برنامه ریزی، سعی در ارائه خودآموزی دارد که در آن توضیح عناصر مختلف، گام های عملی و فعالیت های مورد نیاز در تهیه ی راهبرد توسعه ی گردشگری، هدف اصلی قرار گرفته است.
کتاب مذکور بر ارائه چک لیست هایی جهت تشویق کاربران به ارزیابی پتانسیل های گردشگری منطقه ی محل زندگی خود تأکید بسیار دارد. گام ها و فعالیت های مذکور نیز بر اساس تئوری های برنامه ریزی و بازاریابی گردشگری استوار است که به صورت کاربردی و قابل اجرا برای گستره ای از مقاصد و منابع محلی (گردشگری تاریخی، فرهنگی، روستایی، ساحلی و رویدادها) قابل استفاده خواهد بود. لازم به ذکر است که فرایند و نگاه عمیق و همراه با جزئیات این کتاب در سطح مقاصد گردشگری است و تلاش دارد تا اصول اساسی و فرایندهای ضروری در برنامه ریزی و توسعه ی مقاصد گردشگری (سطح محلی و سایت های گردشگری) را تشریح نماید.
این کتاب به قاعده به عنوان منبعی برای کسانی که با محدودیت زمانی رو به رو هستند و یا به مباحث و کتب دانشگاهی و تئوریک محض گردشگری علاقه ای ندارند، طراحی شده است تا با ارائه ی مشاوره ها و راهنمایی های حرفه ای به بخش¬های مختلف صنعت گردشگری (برنامه ریزان، کارشناسان بازاریابی، دانش آموختگان صنعت گردشگری و مدیران پروژه در مقاصد گردشگری) آنها را به سوی تدوین برنامه ریزی نظام مند توسعه ی گردشگری هدایت نماید.
البته به منظور ارتقای مباحث تئوریک کتاب و ارائه توضیحات لازم در خصوص مفاهیم و مدل هایی که گاهی به صورت گذرا در کتاب مطرح شده است، مترجم در انتهای کتاب توضیحات مختصر، اما مفیدی را به عنوان ضمیمه اضافه نموده است.
همچنین در این کتاب تلاش شده است تا مباحث مختلف با استفاده از توضیحات تکمیلی مترجم، عمق و غنای بیشتری یابد و به عنوان منبعی کاربردی در برنامه ریزی گردشگری مقاصد بومی ایران، مورد استفاده قرار گیرد.
در نهایت، مترجمان به علاقمندان حوزه ی برنامه ریزی گردشگری توصیه می نماید که با انتخاب مقصدی کوچک در مقیاس محلی، فرایند و روند برنامه ریزی گردشگری پیشنهاد شده در این کتاب را به عنوان یک تمرین واقعی دنبال نموده است و در آخر در قالب گزارشی حرفه ای با کارشناسان و آگاهان این حوزه تبادل نظر نمایند.© itsairan.ir.تمامی حقوق متعلق به  انجمن علمی گردشگری ایران می باشد
Design & Powered by: AfrandGroup