تبلیغات


محب‌خدایی: روز جهانی گردشگری با تِم محرم برگزار می‌شود
 
معاون گردشگری کشور از برگزاری روز جهانی گردشگری با تِم «محرم» خبر داد.
تاریخ : دوشنبه 03 مهر 1396
ساعت: 26 : 8  
بازدید کنندگان : 950 نفر
  نسخه چاپیمحمد محب‌خدایی که یک‌ماه از آغاز مسؤولیتش در معاونت گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری می‌گذرد، درباره برنامه‌های امسالِ این سازمان برای روز جهانی گردشگری که مطابق تقویم جهانی، هر سال در روز ۲۷ سپتامبر (پنجم مهرماه) اجرا می‌شود، به ایسنا، گفت: روز جهانی گردشگری امسال در ایران با محرم متقارن شده است و از آن جا که در تمام شهرهای ایران برنامه‌های مناسبتی، آیینی و مذهبی برگزار می‌شود، تصمیم گرفته شد از این ظرفیت بالفعل برای گرامی داشت روز جهانی گردشگری استفاده شود.

وی یادآور شد: مراسم‌هایی که در شهرهای زیارتی مثل مشهد، شیراز و قم و آیین‌ها و سنت‌هایی که در زنجان، کاشان و مشهد اردهال برگزار می‌شود، همیشه برای گردشگران جذاب بوده است، چرا از این ظرفیت در زمانی چون روز جهانی گردشگری بهره نبریم؟ این مراسم‌ها ناخودآگاه و در سطحی ملی با گردشگری درگیر است.

او در پاسخ به این سوال که با توجه به چنین تصمیم و رویکردی، مشخصا چه برنامه‌ای برای روز جهانی گرشگری دارید و چه اتفاق متفاوتی صرف‌نظر از آیین‌ها و مناسبت‌های عاشورایی رخ خواهد داد، گفت: مراسم و برنامه در کشور و در سطحی ملی وجود دارد. ما فقط به استان‌ها اعلام می‌کنیم روی مراسم‌های مناسبتی و آیینی محرم تاکید بیشتری داشته باشند.

خدایی همچنین در پاسخ به این پرسش که با توجه متقارن شدن محرم با فصل ورود گردشگران خارجی به کشور و اعمال محدودیت‌های در برخی اماکن زیارتیِ شهرهایی چون شیراز و قم برای ورود گردشگران خارجیِ غیرمسلمان، چه تدبیری اتخاذ خواهد شد تا درحالی‌که قرار است از مراسم‌ها و آیین‌های محرم در گردشگری استفاده شود، چنین محدودیت‌های در پذیرش گردشگران خارجی به طور موقت و در این مقطع زمانی برطرف شود، گفت: در شهری مثل مکه هم ورود غیرمسلمان‌ها ممنوع است، آن‌ها هم برای گردشگری تعریفی دارند و برای همین هم است که ما تاکید می‌کنیم گردشگری مذهبی و آیینی‌ را یکی نکنیم.

سازمان جهانی جهانگردی از سال ۱۹۸۰ میلادی تاکنون، ۲۷ سپتامبر را به عنوان روز گردشگری جهانی گردشگری جشن می‌گیرد. انتخاب این روز به انگیزه‌ی پایان فصل رونق گردشگری در کشورهای نیمکره شمالی کره زمین و شروع فصل تعطیلات در نیم کره جنوبی است.

هدف از گرامی داشت ۲۷ سپتامبر نیز  بالا بردن سطح آگاهی در مورد نقش گردشگری در جامعه جهانی و نشان دادن چگونگی تاثیر گردشگری بر ارزش‌های اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و اقتصادی در سراسر جهان است.

بسیاری از کشورها هر سال به این مناسبت برنامه‌های متفاوت و جشن‌هایی را برگزار می‌کنند و برای رونق صنعت گردشگری‌شان و بیش تر درگیر کردن مردم با این مفهوم، تخفیف‌ها و فرصت‌هایی را در اختیار مسافران داخلی و خارجی می‌گذارند. این رویداد در ایران معمولا با برگزاری یک همایش در سطح مسؤولان عالی‌رتبه کشور و با حضور و تقدیر از برخی فعالان گردشگری گرامی‌داشته می‌شود.


© itsairan.ir.تمامی حقوق متعلق به  انجمن علمی گردشگری ایران می باشد
Design & Powered by: AfrandGroup